קבוצות דיון אונליין

כדי לתפקד כמטפל רגשי טוב ולהמשיך ליהנות מהעבודה עם מינימום שחיקה, חשוב לחלוק עם עמיתים למקצוע, לשתף ברגשות ובמחשבות שלנו וגם לשמוע פידבק על העבודה שלנו עם מטופלים. פרטנר טוב לשיח כזה ישאל שאלות שיעזרו לנו להתבונן בחוויה שלנו, למקד את השאלות, הדאגות והחוזקות. אפשר להפיק הרבה מקבוצת דיון קטנה שבה חושבים ביחד על מהות העבודה שנעשית עם מטופל מסוים וכיוונים לעבודה טובה בהמשך.  עצם השיתוף מגביר את המודעות של המטפל לחוויה הרגשית שלו עם המטופל, מה שעשוי להועיל רבות בחדר הטיפול. בנוסף, שיח כזה מפיג בדידות ויוצר חברים וחברות לדרך במקצוע שבו רוב העשייה שלנו מנותקת מעמיתים.

פסיכותרפיסטים, כמו רוב הזן האנושי בחברה המערבית בת זמננו, מרבים לשוחח אונליין. אנחנו מצטרפים לקבוצות מקצועיות בפייסבוק ובגוגל ונהנים שם מהזדמנויות לשתף, ללמוד וליצור חברויות שלעיתים מתפתחות למשמעותיות מאד.

אבל הסיכון בשיתוף חוויה טיפולית בקבוצות אונליין הוא עוד יותר משמעותי. הרי אנחנו יודעים שכל מידע, תמונה או סיפור ששמים ברשת נשאב לתוך בור בלי תחתית ובלחיצת מקש, יוצא משליטתנו. הכוח של האינטרנט הוא גם הפגם הטרגי שלו. אינפורמציה זזה לה במהירות האור, מגיעה לכל קצות התבל ושורדת לעד. כשאנחנו משתפים אונליין סיפור של מטופל גם הוא עלול להופיע בפני זוגות עיניים שבחיים לא היינו רוצים להגיע אליהן – כולל עיניו של המטופל עצמו.

כמטפלים אנו חייבים לאזן בין הצמא שלנו למגע משמעותי עם קולגות המסוגלים להבין אותנו כמו אף אחד אחר לבין המחויבות שלנו לפרטיות – הזכות הנשגב של כל מטופלת ומטופל.

 

השארת תגובה