צ’אטבוט (Chatbot) בפייסבוק נמצא יעיל לטיפול בדיכאון – בואו לנסות!

מעבדת וווקוט (Woebot) משיקה אפליקציית פייסבוק להתמודדות עם בריאות הנפש

Woebot היא תוכנה חלוצית, chatbot שמבוסס על אינטיליגנציה מלאכותית, שפותחה על ידי אליסון דארסי, פסיכולוגית קלינית מאוניברסיטת סטנפורד. ה- chatbot משתמש בעקרונות הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי (CBT) לטיפול בדיכאון. דארסי פיתחה אותה כדי להילחם בקושי שיש לאנשים בדרך כלל עם יישומים מבוססי אינטרנט עבור טיפול בדיכאון וגם כאמצעי להפחתת עלויות שיפחית ככל הניתן את אי הנוחות הקיים בטיפול בבריאות הנפש.

צ’טבוט ראשון הוכח כיעיל לטיפול בדיכאון

 

CBT היא גישה חדשה יותר לטיפול המתמקדת בהשפעת הדיכאון על ההווה במקום בטראומה של העבר (מוקד המודל הפרוידיאני המסורתי). דארסי הסבירה בראיון עם   ‘Business Insider’ –

ההנחה של CBT היא שזה לא הדברים שקורים לנו – אלא איך שאנחנו מגיבים אליהם”.

Woebot נלחם בדיכאון בעיקר על ידי זיהוי של דיבור שלילי על עצמנו וחשיבה של ‘הכל או כלום’, כל זה תוך כדי התכתבות עם המטופל באמצעות הטלפון החכם שלך או המחשב.

רוצים דוגמא?

אם המטופל כתב, “אני חסר תועלת בכל דבר” Woebot יציין בתשובתו כי יכול להיות שמדובר רק במקרה בודד של כישלון, ולאחר מכן לסייע למטופל לזהות דפוסים פסיכולוגיים מוכרים של דחייה עצמית.

ניסוי הבקרה לפרויקט נערך עם 70 אנשים בין הגילאים 18-28, שחולקו באקראי לקבוצת משתתפים שקיבלו טיפול CBT ב- Woebot וקבוצה ביקורת שהתבקשה לקרוא את הספר האלקטרוני של המכון הלאומי לבריאות הנפש, למטרות בקרה. התוצאות לימדו ש-Woebot הפחית באופן משמעותי את הסימפטומים של דיכאון לאורך תקופת המחקר.

מחקר זה מספק תקדים רפואי – עדות קלינית מובהקת ראשונית עבור צ’אט בוטים. הוא התגלה כריאלי, מרתק ונמצא כדרך יעילה לספק טיפול CBT.

“הנתונים העיפו אותנו”, אמרה דארסי בראיון, “הנה זה בא!”

בעוד ש-Woebot אינה מיועדת להחליף שיטות טיפוליות מסורתיות, היא כן מוסיפה מכשיר נוסף ל’ארגז הכלים’ שלנו למלחמה בדיכאון. על פי אגודת החרדה והדיכאון של ארה”ב, דיכאון משפיע על 18% מהאוכלוסייה מעל גיל 18, מה שהופך את ההפרעה לאחד הגורמים המובילים לנכות במדינה.

כלים כגון Woebot יכולים לשפר את חייהם של רבים ולעזור להקל במעט על המתח והלחץ בעקבות המשאבים המוגבלים של הפסיכולוגיה הציבורית.דוגמאות אחרות כוללות טיפול נפשי באמצעות מציאות הווירטואלית ואינטליגנציה מלאכותית. לאחרונה, היו גם התפתחויות מבטיחות באבחון דיכאון, כאשר מדענים מצאו את מקורו הגופני במוח ומשתמשים באינטליגנציה מלאכותית כדי לזהות אותו באמצעות דפוסי דיבור.

chatbots הפך שימושי בחברה שלנו גם למטרות הומניטריות. נצפו תוצאות מבטיחות לשיפור חייהם של אלפים על ידי מתן עזרה משפטית לפליטים ועזרה לרופאים עם אבחונים בסקטור הרפואי.

מוכנים להתפעל מהקסם החדש? התחברו לפייסבוק וקדימה:

https://www.facebook.com/drwoebot

 

 

 

 

השארת תגובה