פסיכותרפיה אונליין לעומת פנים אל פנים

האם טיפול מרחוק יעיל כמו טיפול שבו נפגשים פיזית?

במחקר שנערך בציריך נמצא שאלו שעברו תהליך טיפול אונליין חוו שיפור דומה לאלו שנפגשו פנים אל פנים עם המטפל. או אולי אפילו טיפה יותר.

באוניברסיטת ציריך חוקרים קליניים חילקו 62 פציינטים לשתי קבוצות באופן רנדומלי. חלק ממשתתפי המחקר הגיעו לטיפול כנראה בחדר טיפול ממוצא וישבו עם המטפל וחלק מהם ישבו ליד מחשב בביתם או בכל מקום אחר ודברו עם המטפל דרך המיקרופונים והמסכים. הטיפול היה קצר מועד – רק 8 פגישות – וכלל טכניקות מוכרות מתוך גישת טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT).

לפני הטיפול, רוב המטופלים סבלו מדיכאון קליני מתון. בסוף הטיפול בקרב 53% מהמטופלים שקבלו טיפול אונליין לא נמצא עדות לדיכאון קליני, לעומת 50% מהמטופלים שקבלו טיפול בדרך הקונבנציונלית. 3 חדשים אחרי סיום הטיפול, החוקרים בדקו את רמות הדיכאון שוב. 57% מהמטופלים אונליין היו ללא אבחון של דיכאון כשרק 42% מהמטופלים הרגילים נמצאו להיות בלי דיכאון.

מחקר זה מחזק מחקרים אחרים שמצאו שיעורי ההצלחה דומים בין טיפול אונליין וטיפול פנים אל פנים.

אולם, קיימת בעיה אחת בעיצוב המחקר. הטיפול שניתן אונליין לא היה זהה לטיפול שניתן במכון. מטופלים אונליין קבלו משימת כתיבה שבועית בנוסף לפגישה, למשל לכתוב על הדימוי העצמי השלילי ולנסות להעלות שאלות לגביו. בכתבה על המחקר אף דווח שהמטופלים אונליין חזרו וקראו את ההתכתבות ביניהם למטפל – מה שלא היה אפשרי בקרב המטופלים שהגיעו לטיפול פנים אל פנים שלא עבדו עם משימות כתיבה.

Google

פסיכותרפיה אונליין טובה כמו פנים אל פנים?

Rated 5/5 based on
1 reviews
 

השארת תגובה