מחקר על התערבויות בנייד בגיל השלישי

מחקר על התערבויות בנייד בגיל השלישי

בחודש יוני 2016 התפרסם בביטאון של טלרפואה וטל-טיפול  מחקר מעניין על התערבויות בנייד בגיל השלישי. החוקרים: Clemens Scott Kruse  , Michael Mileski , Joshua Morenont התמקדו בשירותים האינטראקטיביים בתחום הבריאות המוצעים לבני הגיל השלישי ובדקו את יחסם של המשתמשים למדיום החדש.

המאמר ביקש לשרטט לזהות מאפשרים וחסמים העומדים בפני אימוץ טכנולוגיות של בריאות דרך הנייד (mHealth) בקרב בני הגיל השלישי. המעניין במאמר הוא הגירוי המחשבתי שמחקר מסוג זה מעורר לגבי טכנולוגיות חדשות בכללן כולל שיחות אונליין הכוללות וידאו ומחשבות על שילוב טכנולוגיות מסוגים שונים בטיפול רפואי אונליין בכלל ובטיפול נפשי אונליין בפרט. הגיל השלישי הוא אחת מאוכלוסיות היעד החדשות, שניתן לחשוב עליהן בהקשר לשימוש בטכנולוגיה. גם כאן הגירוי המחשבתי שמעורר המאמר מעודד לחשוב אולי על אוכלוסיות נוספות כמו בעלי קשיים קוגניטיביים, בעלי מוגבלויות פיזיות קשות ועוד.

שלושת המאפשרים העיקריים אותם ציינו הנחקרים לגבי שירותי בריאות דרך הנייד היו: עצמאות, הבנה ושקיפות. המאפשרים תרמו לאיכות חיים טובה יותר, למניעת סיבוכים ולתחושת עצמאות ולאקטיביות רבה יותר ובנוסף ציינו הנחקרים תחושה של הבנה מעמיקה יותר בנושאים הרפואיים. הטכנולוגיה של הטלפונים הניידים נמצאה כמקנה תחושה של זהות עצמית ותמיכה נפשית באימוץ הרגלי בריאות, שתרמו לתחושת איכות חיים טובה יותר.

שלושת החסמים העיקריים היו: מורכבות, מגבלות של המשתמשים וחוסר אפקטיביות. כמות המאפשרים שצוינה הייתה גדולה ב28 אחוז מכמות החסמים.

אחד היתרונות של תקשורת בין רופא או מערכת רפואית למטופל הוא ברפואה מניעתית. ההתערבות קורית לפני האירוע המשברי ויכולה למנוע אותו. הזמינות של התקשורת הזו מגמישה את מונח הזמן שהוא מרכיב מאוד נוקשה ולא גמיש במפגשי פנים מול פנים בין רופאים או מערכות רפואיות לבין מטופלים. ניתן לדמיין את ההשלכות לטיפול נפשי אונליין. אם יימצא מנגנון פשוט של זמינות מטפל נפשי עמו אפשר להתייעץ ולשוחח דרך הנייד או המחשב בכל שעות היממה, הרי אין ספק שגם כאן הרווח המניעתי יהפוך למכריע. התקשורת הבלתי האמצעית הזו יכולה גם לתרום, כמו בנושאי הבריאות האחרים, לתחושה של המטופל שהוא אקטיבי בשמירת בריאותו הנפשית ומסוגל לדאוג לאיכות חייו. תחושת מסוגלות זו היא לכשעצמה רווח טיפולי.

בסופו של דבר, היום הכול מגיע לנייד או למחשב – הקניות בסופר, התשלומים לרשויות, תכנון הנסיעות לחו”ל ועוד. כל הנושאים האלו חשיבותם פחותה מהבריאות הפיזית והנפשית. הגיע הזמן שגם אלו יגיעו אלינו עד למכשירים המנהלים ממילא  את חיינו – הטלפון הנייד והמחשב.

 

השארת תגובה