מהו “טיפול מרחוק”? | מהטלפון ועד הסקייפ

“טיפול מרחוק” הוא בעצם טיפול או ייעוץ נפשי באמצעות הטלפון או האינטרנט. יש מטפלים שישתמשו בו כחלק מהטיפול המסורתי, למשל ברגעי משבר דחופים או במצבים בהם המטופל או המטפל נאלצים לעזוב את העיר למספר ימים. לעומתם, ישנם מטפלים המתייחסים לטיפול מרחוק ממש כאל סוג טיפול נפרד ועצמאי.

מטפלים מרחוק מנחים את מטופליהם בהתמודדות עם אתגרים, עוזרים להם לזהות עיוותי חשיבה ומספקים להם משימות וכל זה דרך צ’ט, טקסט, וידאו, שיחה טלפונית או אי-מייל.

חלק מהמטפלים מציעים טיפול מרחוק כחלק עיקרי של הטיפול ואנשים רבים מעדיפים את זה מכיוון שזה מאפשר להם להיפגש מאזור הנוחות שלהם וגם בזמנים שהם נוסעים ורחוקים מביתם.

הנושאים הטיפוליים שעולים בסוג טיפול זה יכולים להיות החל מחרדות שונות ועד להפרעות אכילה. יחד עם זאת, סוגיות עם אופי רגיש במיוחד עשויות להתאים יותר לטיפול המסורתי של פנים מול פנים.

כמו כן, ישנם מודלים טיפוליים מסוימים שיתאימו יותר לטיפול מרחוק וכאלו שלא. כלומר, המודל שיתאים לסוג טיפולי זה הוא אחד שלא נזקק למשוב חזותי בפגישה של פנים מול פנים. למשל בסיטואציות של מטופל עם נטיות אובדניות, ישנה חשיבות עליונה לשים לב לכל המחוות והסימנים הבלתי מילוליים, לקריאת שפת הגוף ולניואנסים עדינים של טון הקול שלעתים יהיה קשה לזהות דרך המחשב או הטלפון. בישראל, עמותת ער”ן נושאת עשרות שנות ניסיון של ייעוץ טלפוני אנונימי. לאחרונה מציעה ער”ן שירות סיוע נפשי בצ’אט ומתנדביה ידועים כאמנים ברזי האינטונציה. 

מתנגדי השיטה של טיפול מרחוק מעלים סוגיה לגבי יעילותה של השיטה. לטענתם, מכיוון שלעתים קרובות מטופלים מגיעים לטיפול עקב פגיעה במערכת יחסים קודמת, על הטיפול להתקיים גם הוא בתוך אותו המבנה של מערכת יחסים – פנים מול פנים. תומכי השיטה מסכימים איתם לגבי חשיבות הקשר ומערכת היחסים להצלחת הטיפול ומאמינים כי ניתן ליצר קשר טיפולי מהימן דרך האינטרנט והטלפון.

מבחינה חוקית, גם במקרה זה, רק איש מקצוע מוסמך מורשה לטפל בטיפול מרחוק, אך לעומת הטיפול המסורתי, ייתכן מצב כי המטפל נמצא במדינה אחרת מזו של המטופל ואז החוקים לגבי מקצוע הטיפול עלולים להיות שונים.

עד כה, רק מעט מאד מדינות ממש העבירו חוקים ספציפיים שמתייחסים לסוג זה של טיפול.

בנוסף, יש סוגי ייעוץ טלפוני מרחוק שבקלות עלולים להטעות ולהיתפס כטיפוליים. למשל, קווי חירום למקרי אובדנות. אנשי התמיכה הטלפונית אינם אנשי מקצוע טיפוליים מוסמכים אך כנותני שירות לאדם אשר מתקשר ממדינה אחרת עלולים להיתפס ככאלו.

 

 

השארת תגובה