מדריך למטפל בסקייפ

טיפול באמצעות האינטרנט הופך כיום ליותר ויותר פופולארי הן בקרב מטפלים והן בעיני המטופלים. זהו אחד התחומים המהירים ביותר בהתפתחותם ככל הנראה עקב התאמתו לאורח חיינו הדיגיטליהעכשוי. למרות שאופן טיפול זה פותח בפנינו אפשרויות חדשות, צורת תקשורת זו יכולה להיות מאתגרת. מאמר זה אינו מציג דעה על יתרונותיו וחסרונותיו של הטיפול באינטרנט אלא נועד לתת מענה לשאלות של מטפלים המתעניינים בנושא. לאחר קריאתו כל אחד מכם יוכל להגיע להחלטה אישית לגבי דרך עבודה חדשה זו.

מהו טיפול באינטרנט? מדובר בטיפול הניתן באמצעות האינטרנט ויכול להתקיים באמצעות שיחות, התכתבויות, הודעות מוקלטות ועוד. טיפול מסוג זה נוח כיוון שהוא יכול להתקיים בכל זמן ובכל מקום. נגישות זו מאפשרת טיפול גם למטופלים אשר היו מנועים מלהגיע פיזית למטפל מכל סיבה שהיא. כמו כן, העלויות הנמוכות עבור המטפל הינו יתרון משמעותי נוסף באופן זה של עבודה. מחקרים מראים שמטופלים כיום משתפים פעולה עם טיפול באינטרנט יותר מאשר כזה המתנהל בפגישות “פנים מול פנים” ומה שעוד יותר מפתיע הן התוצאות החיוביות שנמצאו ביחס לטיפול באמצעות התכתבות.

איך מתחילים? אם אתם שוקלים להתחיל את דרככם בטיפול באינטרנט נציע לכם לשקול מספר היבטים. ראשית, מומלץ לקבל הדרכה לגבי סוג טיפול זה על מנת להבין את השלכותיו ולדעת להבחין איזה מטופל מתאים לכך ומי ממש לא. שנית, אתם צריכים לוודא שהטכנולוגיה בה בחרתם מתאימה לשמירה מיטביות על פרטיות המטופל. לא ניכנס לפרטים ספציפיים אך נציין שהתוכנות השונות מדורגות לפי רמת האבטחה. בנוסף, יש לבדוק כי האחריות המקצועית שלכם מכסה גם טיפול באינטרנט. לבסוף, בידקו האם סוג הרישיון שלכם מאפשר טיפול חוקי באזור בו מתגורר המטופל. אנא, עשו את שעורי הבית הללו לפני שאתם יוצאים לדרך. זה חשוב!

לא הכל מושלם
יחד עם היתרונות הרבים עלולים לעלות גם קשיים, אשר גם בהם חשוב לנו לדון. הדבר הראשון ששומעים ממטפלים כשמדברים על טיפול באינטרנט קשור לרוב לקושי “לקרוא” את המטופל בהשוואה למפגש שמתקיים פנים מול פנים. שנית, יש צורך בהבחנה מקצועית לגבי המטופלים שמתאימים לסוג טיפול זה. צריך לקחת בחשבון שיהיו כאלה שנצטרך להפנות למטפל אחר לפגישות של “פנים מול פנים”. כמו כן, עלולים להיווצר קשיים טכניים וחוקיים כפי שהוזכר קודם. על כן, עליכם להבין לעומק את הפלטפורמה האינטרנטית בה אתם משתמשים וכן, את מגבלות החוקים שחלים עליכם במסגרת הרישיון שלכם.

(Mark Tyrrell’s Therapy Skills)

בנימה אישית, אוסיף כי ללא ספק מדובר בשינוי סטינג משמעותי שמצריך שינוי תפיסתי ותזוזה מהעמדה האורטודקסית לגבי המרכיבים ההכרחיים בטיפול פסיכולוגי. הדבר מעלה שאלות לגבי אופן הצבת הגבולות בסיטואציה הטיפולית, הדרך ליצירת קשר משמעותי ושינויים שחלים בסיטואציה כזו על היבטים כמו העברה והעברת נגד. כמו כן, ברור כי ישנן מגבלות כגון עבודה טיפולית עם ילדים קטנים אשר מצריכה בדרך כלל שימוש במשחק משותף לצורך עבודה על תכנים רגשיים. זהו שטח חדש ולא מוכר אך נראה שהסקרנים וההרפתקנים שבינינו יכולים ללמוד הרבה מחקירתו.

 

השארת תגובה