יעילותו של הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי REDIRECT 301


 

מבוגרים רבים סובלים מהפרעות חרדה ולעתים יש לכך השפעה משמעותית על חיי היומיום שלהם. זה עלול לפגוע בבריאותו של האדם הסובל מהחרדה, בתפקודו החברתי בשל היעדרות מוגברת מהעבודה וכמובן ברמת איכות חייו. מחקרים הראו כי טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT – Cognitive Behavioral Treatment) הוא טיפול יעיל המסייע להפחית את החרדה. עם זאת, אנשים רבים אינם יכולים לגשת לטיפול פנים מול פנים של CBT בשל רשימות המתנה ארוכות, חוסר זמינות שלהם עבור פגישות, בעיות תחבורה, מספר מוגבל של מטפלים מוסמכים ועוד..

ICBT  (Internet Cognitive Behavioral Treatment) מבוסס אינטרנט מספק פתרון אפשרי כדי להתגבר על רבים מן המחסומים כדי לגשת לטיפול פנים מול פנים. מטפלים יכולים לספק תמיכה לאותם אנשים אשר סובלים מהחרדה בטיפול מבוסס אינטרנט באמצעות האינטרנט, הטלפון או הדואר האלקטרוני. יש לקוות כי זה יספק דרך להגדיל את הנגישות לCBT, במיוחד עבור אנשים שמתקשים מהסיבות השונות לקבל את הטיפול שיוכל לסייע ולהקל עליהם.

במחקר שמטרתו היה להעריך האם ICBT עם תמיכה של מטפל יעיל בהפחתת סימפטומים של חרדה נמצא כי ICBT היה יעיל יותר באופן משמעותי מאשר ללא טיפול (רשימת המתנה, תשומת לב, מידע או קבוצת דיון מקוונת בלבד) בשיפור החרדה והפחתת הסימפטומים.

לא היה הבדל משמעותי ביעילות של ICBT  עם תמיכת מטפל ו- ICBT לא מודרך. אולם הודגש בתוצאות המחקר כי יש לפרש את הממצא האחרון בזהירות, בשל חוסר דיוק.

עוד עולה מראיות המחקר כי ICBT הנתמך על ידי מטפל עשוי שלא להיות שונה באופן משמעותי מ CBT פנים מול פנים בהפחתת החרדה.

כך שאם אכן את\ה סובל\ת מהפרעת חרדה וישנה בעיה של נגישות לטיפול פנים מול פנים, אולי תשמח\י לשמוע כי על-פי מחקר זה נראה כי טיפול ב- ICBT הוא טיפול יעיל לחרדה בקרב מבוגרים.

 

השארת תגובה