טיפול פסיכולוגי באמצעות אינטיליגנציה מלאכותית

אלייזה – ככה זה התחיל… כבדיחה.

בימינו הקולנוע וסדרות הטלוויזיה מוצפות בדמויות עם בינה מלאכותית, רובוטים שספק מפתחים אמפתיה אנושית. החיבור הזה שבין המחשב לאדם ועד כמה קרוב נוכל להגיע בקשר בינינו כנראה מעסיק ומסקרן אותנו לא מעט.

הסלבריטאית הראשונה הזכורה לעולם הפסיכותרפיה הממוחשבת ככזו נקראת המטפלת אלייזה. היא הגיעה לעולם בשנת 1966 פרי יצירתו של ווייזנבאום (J. Weizenbaum) פרופסור למדעי המחשבים ב-MIT – תכנה שבאמצעותה אפשר היה  לנהל “שיחה טיפולית” עם המחשב. אלה היו ימים שייעוץ פסיכולוגי אונליין עדיין לא היה בנמצא, האינטרנט עדיין לא הפציע אל חיינו. 

אלייזה ירשה את שמה מאלייזה דוליטל, הדמות ממחזהו של ג’ורג’ ברנרד שו “פיגמליון”, שלומדת לדבר במבטא של המעמד הגבוה.

תכנת מחשב לפסיכותרפיה
תכנת מחשב לפסיכותרפיה

 

שיטת הטיפול שאלייזה תוכנתה לטפל בה הייתה רוג’ריאנית (גישתו של קרל רוג’רס) שכחלק מעקרונותיה מבוססת על שיקוף דברי המטופל, כלומר באופן מסוים, היא חוזרת על דבריו או מחזירה את דבריו בשאלה.

לדוגמא אם המטופל אומר שכואב לו הראש,

אלייזה תשאל:

“למה אתה אומר שכואב לך הראש?”

ווייזנבאום לא צפה את מה שקרה לאחר מכן. אפשר לומר שהקליניקה של אלייזה “התמלאה” מהר מאד במטופלים חדשים ששפכו את לבם מול אשת הטיפול המכנית.

אותם אנשים הצליחו לייצר קשר טיפולי-רגשי עם… מכונה.

התופעה המפתיעה מיד עוררה מחשבות בעולם הפסיכותרפיה ובכלל. מצד אחד,

הטיפול המכני יכול להווה פתרון זול וזמין לכל מי שיזדקק ויחפוץ בו אך מצד שני, נשאלת השאלה האם זה נכון לספק טיפול לא מפוקח שכזה להמונים?

ווייזנבאום עצמו נבהל מהתגובות שקבלה אלייזה והפך להיות לאחד ממתנגדי פיתוח הבינה המלאכותית (AI) הדבר דרבן אותו לכתוב את ספרו: Computer Power and Human Reason: From Judgment to Calculation,  שבו הסביר באופן מעורר מחלוקת את המגבלות של הבינה המלאכותית שכן הוא ביקש להבהיר לקהל את דעתו, לפיה ההשקפות המאנישות לגבי מחשבים הן רק היסק של בני אדם.

 

 

השארת תגובה