טיפול בדיכאון

דיכאון היא מחלה הפוגעת באופן משמעותי בכ- 7% מהאוכלוסיה בבריטניה. ישנן דרכים שונות לטפל במחלה ולאפשר תפקוד טוב יותר של הלוקים בה. שיטת טיפול נפוצה שנמצאה יעילה היא הטיפול הקוגניטיבי – התנהגותי, CBT. אך בשל כמות המטופלים הגדולה, נוצר עומס יתר במרפאות הקהילתיות, קושי תקציבי וחוסר יכולת להתאים את ההיצע לביקוש.

אחד הפתרונות שרצה לבחון מכון המחקר הלאומי לבריאות בבריטניה, היה שימוש בגרסה ממוחשבת של תהליכי CBT, אשר ניתנת לשימוש מרחוק – בבית המטופל או במרפאות.

מכון המחקר יזם ניסוי גדול שהתבצע במרפאות הקהילתיות, כדי לבדוק האם השימוש בתוכנת הCBT יעילה יותר בטווח זמן של שנתיים מהטיפול הרגיל לדיכאון שנערך במרפאות ע”י רופאי המשפחה. החוקרים ביקשו לבדוק גם אם קיים הבדל באפקטיביות של הטיפול בין תהליך המבוצע תמורת תשלום או טיפול חינמי.

בניסוי השתתפו 691 אנשים הלוקים בדכאון שטופלו ב100 מרפאות קהילתיות ברחבי בריטניה. הם חולקו ל-3 קבוצות מחקר:

קבוצה אחת קיבלה טיפול רגיל ע”י רופא המשפחה (239 איש)

קבוצה שניה קיבלה טיפול רגיל ע”י רופא משפחה + טיפול באמצעות תוכנת מחשב של טיפול CBT שפותחה ע”י חברה מסחרית ונדרש עבורה תשלום (210 איש)

קבוצה שלישית קיבלה טיפול רגיל ע”י רופא משפחה + טיפול באמצעות תוכנת מחשב חינמית של CBT (242 איש).

האנשים בקבוצות שטופלו בנוסף באמצעות תוכנות המחשב קיבלו טלפון שבועי מהחברות שעודד אותם להשתמש בתוכנה ועזר להם לפתור בעיות טכניות הקשורות לתוכנה.

כל הנבדקים היו חופשיים להשתמש גם בדברים נוספים כדי להתמודד עם המחלה כגון: טיפול משלים תרופתי או טיפולים אחרים.

תוצאות המחקר היו מעניינות מאד:

  • לא ניכר הבדל משמעותי בתוצאות הטיפול בין 3 קבוצות המחקר אחרי 4 חודשי טיפול, 12 חודשים ואחרי 24 חודש.
  • אחרי 4 חודשים, כמעט חצי ממשתתפי המחקר בכל הקבוצות עדיין הרגישו והראו תסמיני דיכאון באופן דומה.
  • ההתמדה והשימוש בטיפול הממוחשב היו נמוכים מאד, למרות המעקב הטלפוני והסיוע הטכני שקיבלו. בפועל, רק 16%-18% מהמשתתפים השלימו את תהליכי הטיפול הממוחשבים בצורה מלאה.

כך שלמרות שטיפול מרחוק באמצעות תוכנה ממוחשבת  נראה על פניו כאופציה נוחה וזולה יותר להתמודד עם דכאון, בפועל היא לא הוכחה כיעילה ואפקטיבית יותר מטיפול רגיל שמתבצע פנים אל פנים.

כדי לבחון אפקטיביות גדולה יותר של טיפול כזה, יש לבדוק האם התערבות נוספת של אנשי טיפול, בנוסף לסיוע הטכני, יכול לשפר את התוצאות עבור המטופלים ולהביא בשורה טיפולית חדשה למתמודדים עם דכאון ובעיות נפשיות אחרות.

 

השארת תגובה