התפתחויות בטיפול אונליין

מחשבות ותפיסות הנוגעות לטיפול פסיכותרפי באמצעות האינטרנט בקרב פסיכולוגים יוונים

למרות שעדיין זה מתרחש על במה ניסיונית, טיפול באמצעות האינטרנט ממשיך להתקדם ולהתפתח ונראה שבסופו של דבר יהפוך לשיטת טיפול שגרתית ביותר באירופה.

הרעיונות הבולטים שעומדים מאחורי השיטה מראים כי ‘טיפול אונליין’ מוריד מחסומים כבדים שעמם נאלצה להתמודד עד היום מערכת בריאות הנפש, כגון: המרחק (כבר לא מהווה שיקול היכן נמצא המטפל), תזמון (ישנה יותר גמישות בשעות), סטיגמה (לא צריך לצאת מהבית כדי לקבל טיפול) ועלות (ברגע שאין צורך בהשכרת קליניקה העלות סבירה יותר).

בכל זאת, לפני שתחזיות אלו יוכלו באמת להתממש, יאלצו תומכי השיטה החדשנית להתגבר על מכשולים קליניים, אתיים, אדמיניסטרטיביים וגם על החשדנות של כמה מחבריהם למקצוע.

במחקר ((Benderley, 2005 שנערך על 400 מטופלים אונליין נמצא כי 90% מהם היו מסופקים ומרוצים מהטיפול ומצאו שהוא עזר והועיל להם.

במחקר בקרב פסיכולוגים יווניים כי למרות שקיים חשש של המטפלים מכניסת הטכנולוגיה והאינטרנט לתחום הפסיכותרפיה, ניתן לראות שהפסיכולוגים היווניים מתייחסים לשינוי באופן חיובי.

יחד עם זאת, הם עושים הבדלה בין הפרעות שניתן לטפל בהן ביעילות רבה יותר באמצעות האינטרנט, לעומת אחרות. לדוגמא, מקרים של דיכאון, הפרעות אכילה, התמכרויות וחרדה – יקבלו כנראה מענה מספק יותר.

טיפול דרך הרשת משנה את הדרך שבה קהילת בריאות הנפש מתקשרת. אם פסיכיאטרים ואנשי טיפול אחרים לא יאמצו את השינויים, המהפכה האינטרנטית בעולם הטיפול תתפספס ואיתה האפשרות לקיומה של קליניקה אונליין שיכולה לספק מענה לאלפי אנשים שלא ימצאו את דרכם לטיפול בשום דרך אחרת (למשל, אנשים הסובלים מאגרופוביה, אשר חוששים ממקומות ציבוריים ומתקשים לצאת מהבית. סביר להניח שיוכלו להיעזר קודם כל בטיפול מהאזור הבטוח של ביתם לפני שיעזו לקבל עזרה מבחוץ).

ישנה ציפייה מאנשי המקצוע ללמוד כמה שניתן על הנושא, להיות מעודכנים ולהוות חלק מקול השינוי המעצב את הפסיכותרפיה של המאה ה21.

מעצם העלייה החדה בצריכת אינפורמציה דרך האינטרנט בנושאים שקשורים בבריאות הנפש, יותר ויותר אנשים יהיו מודעים לאופציה של קבלת טיפול מסוג זה ומשם רק מתבקש שיעלה הביקוש. כיום ישנם מטפלים אונליין ומספרם רק ילך ויגדל. כמובן שכשזה יקרה, יתחילו עוד ועוד מחקרים בנושא להתפתח ולצדם ימוסד העניין בחוקים הרלוונטיים.

 

השארת תגובה