התערבות במשבר באמצעות שיחת סקייפ

המון שנים לא ראיתי סרט הודי. אבל בשנות ילדותי הייתה נוכחות עמוסה של סרטים בחיי. בתור שכנים של משפחת דניאל, שהיו לנו כמו משפחה, זכינו לחוות מקרוב את “הודו הקטנה” בראשון לציון. היה זה בית שרחש געגוע למומבאי הרחוקה, ובו שפע קלטות וידאו של ר’אג קאפור, שמגיח כל פעם מחדש מתוך סרט בוליוודי מלא בשירים, דרמות והטיות ראש מצחיקות.

סרט "עדשות" (Lens)
עדשות סרט על התאבדות בסקייפ

בחרתי לצפות בסרט “עדשות” (Lens) כי נמשכתי לרעיון הייחודי והנועז שעומד מאחוריו: העלילה מתרחשת כולה בתוך שיחת סקייפ בין שני גברים, יוהאן וארווינד. לא סתם שיחה היא זו, כי אם תהליך שיחתי שתכליתו סחיטה באיומים –  יוהאן מצהיר שהוא מתכוון להתאבד במהלך השיחה והוא דורש מארווינד לצפות בו נוטל את חייו בשידור חי בשיחת הסקייפ. ארווינד מנסה למצוא כל דרך לעזור לו להמשיך לחיות, או לפחות להיחלץ מהעדות המחרידה שנכפתה עליו, או אז מתבהר אט אט שיוהאן פרץ למחשב של ארווינד וברשותו חומרים מביישים אותם הוא מאיים לפרסם בפומבי. כלומר, הקונפליקט של ארווינד מתבטא באחת משתי האפשרויות, לצפות באדם מתאבד אונליין או לעבור שיימינג שיהרוס את נישואיו ואת חייו הקהילתיים.

הסיפור הולך ומתפתח, עם שפע הפתעות ותהפוכות, אך מנקודה זו והלאה כל מילה שאוסיף היא ספוילר מוחלט. בגדול זה סרט מצוין שאני ממליץ עליו בחום, סרט בו מתערבבים יחדיו הינדי ואנגלית, מסורתיות ודיגיטל, מסורתיות וקידמה.

התערבות במשבר בטיפול אונליין

אחד היתרונות המרכזיים של אמצעי סיוע נפשי בטלפון או באינטרנט, הוא ההתגברות על הפערים הגאוגרפיים. ניתן, במגבלות מועטות יחסית, לבסס תנאים טיפוליים טובים דיים בשיחת וידאו בשידור חי, שכוללים זמן, מרחב ומטרה – מה שנקרא בעגה המקצועית Setting – בדומה למפגשים טיפוליים פנים אל פנים.

היתרונות הבולטים ב- Telehealth כמדיום לסיוע נפשי מתבטאים מצוין בהתערבות במשבר אובדני:

  • טיפול מרחוק מאפשר מיידיות
  • אנונימיות של המטפל והמטופל (בחלק מהסרט Lens עטו המשתתפים מסכות נייר למניעת זיהוי)
  • ניתן לקיימו במפגש אינטנסיבי חד פעמי
  • הוא ישים לא רק עבור אנשי מקצוע, אלא גם עבור מתנדבים פרא-פרופסיונליים שעברו הכשרה ייעודית בהתערבויות חירום או ב- LI-CBT.

למעשה, מטרתם המקורית של קווי החירום הטלפוניים הייתה לצמצם את שיעור האובדנות, שפרח בעקביות בארה”ב ובמערב אירופה.

כפי שניתן לראות בסרט, תקשורת אינטרנטית אינה מפריעה לביסוס תהליך פסיכותרפויטי התפתחותי שכולל התחלה, אמצע וסוף. בתוך תהליך כזה ניתן להעביר בין עוזר לנעזר את כל המיומנויות הקליניות שהכרחיות לשינוי במשבר: אמפתיה, תיקוף, הכלה, כלים התנהגותיים וכמובן מידע נחוץ.

איתן טמיר

 

השארת תגובה