מה זה טלפסיכולוגיה? | Telepsychology

המונח ‘טלפסיכולוגיה‘ מתייחס בעצם למתן שירותים פסיכולוגיים (ייעוץ פסיכולוגי מקוון, טיפול נפשי מרחוק והדרכה) באמצעות טכנולוגיות תקשורת במקום מפגש מסורתי ומוכר בין מטפל למטופל שמתקיים פנים אל פנים.

לאור התקדמות הטכנולוגיה והעלייה הדרמטית בשיעור הפסיכותרפיסטים המשתמשים באינטרנט למתן טיפולים נפשיים ורגשיים, עלה כמובן גם הצורך בקביעת קווים מנחים מכוננים שישרתו ויכוונו אותם.

פסיכולוג אונליין
ייעוץ אונליין באמצעות סקייפ עם מומחים באינטרנט

הנחיות אתיות לטיפול אונליין

קווים מנחים אלו פותחו על פי תקנים והנחיות של איגוד הפסיכולוגים האמריקאי APA American Psychological Association ובהם:

  • עקרונות אתיים של פסיכולוגים
  • קוד התנהגות
  • קווים מנחים לשמירת רשומות

הנחיות אלו מבוססות על תיאוריות מקצועיות ומקרים מהפרקטיקה הטיפולית המציעים את ההנחיה הטובה ביותר לתרגול הטלפסיכולוגיה.

תקנות אלו לטלפסיכולוגיה נרשמו אך ורק כהצעות או המלצות על מנת לעורר את השראת המטפלים ואולי אף לעורר את הדיון בנושא אך הם אינם מהווים חוקים בל יעברו. הן נועדו להקל על הפיתוח השיטתי של המקצוע ולסייע להבטחת רמה מקצועית גבוהה של אנשי הטיפול.

לעומת זאת, ישנה אחריות חוקית בינלאומית. בטלפסיכולוגיה ייתכן מצב כי בו המטפל יהיה באזור שיפוט שונה מזה של מטופלו. הפסיכולוגים חייבים להיות מודעים לסטנדרטים, להגדרות ולחוקים הפועלים הנוגעים לפרקטיקה במדינה בה הוא נמצא כל עוד נמשך הטיפול.

כדוגמא לדילמה אתית אביא פנייה שהגיעה אלי לא מזמן לאור פנייה של משפחה שחיה בקנדה. זו הייתה אם בהליך גירושים קשה ומורכב אשר חיפשה טיפול רגשי לבתה שסובלת מאד מה”מלחמה” בין הוריה. הסיבה שהאמא לא פנתה לאיש טיפול נפשי בקנדה הייתה ששם נדרשת על-פי החוק חתימת שני ההורים למתן טיפול פסיכולוגי לילד. במקרה הזה אבי הילדה סרב לכך בתוקף. הפתרון שהאם מצאה הוא לחפש איש טיפול ממדינה אחרת שבה החוקים מאפשרים טיפול בילד ומסתפקים באישורו של אחד ההורים.

במדינה בה אני מטפלת, החוק מתיר לי לטפל בילדה שחסרה הסכמת אחד ההורים אך ורק במידה וניסיתי להשיג את תגובתו של ההורה החסר ללא הצלחה וזאת לאחר תקופת זמן מסוימת.

התחבטתי מספר ימים עם הדילמה בטרם הצלחתי לגבש עם עצמי החלטה מושכלת, האם בכלל להמשיך לדון בפנייה. לדברי האם, הילדה שרתה במצוקה רבה, וההתערבות חשובה מאין כמוה. יחד עם זאת, ניכר שיש בעיה אתית מהותית במקרה, ואם לא די בכך, יש פה עניין חוקי חוצה מדינות.

חדשנות הטלפסיכולוגיה מביאה עמה ללא ספק קונפליקטים ודילמות מסוג אחר ולא מוכר. זה חדש לכולנו. קווים מנחים והנחיות ברורות בהחלט יכולות לעשות קצת סדר ולסייע למטפלים למצוא את דרכם המקצועית בעולם הטכנולוגי-פסיכולוגי החדש.

בישראל עודכן השנה תקנון האתיקה של הסתדרות הפסיכולוגים (הפ”י) ונוסף אליו נספח מיוחד שנקרא התערבות פסיכולוגית באמצעים מרחוק. ניתן לעיין בו כאן (סעיף 10).

 

 

תגובה אחת

  1. admin הגב

    האם ניתן להעלות גם את התקנון האתי לדיגיטל של איגוד הפסיכולוגים של האיחוד האירופי? תודה

     

השארת תגובה