מה היעילות של טיפול נפשי אונליין?

כמטפלים, אנו רגישים במיוחד לשפת הגוף של המטופל ולמידע הלא מילולי שמועבר בפגישה, לכן לפגישה של “פנים מול פנים” יש כל הרבה יתרונות בולטים. עם זאת, מחקרים הראו שדווקא טיפול  פסיכיאטרי באמצעות מדיות שונות כמו הטלפון, האינטרנט, הודעות וכדומה יכול להיות מועיל במיוחד עבור אנשים הסובלים מהפרעות נפשיות, גם הקשות שבהן. בסקירת ספרות שכללה 390 מחקרים שעסקו בטיפול באמצעים אלה עולה הוא יעיל במיוחד לסכיזופרניה. מעבר לכך, גם אסירים הסובלים מהפרעות נפשיות ושוהים בבתי הכלא יכולים להפיק תועלת מטיפול פסיכיאטרי באמצעים טכנולוגיים והוכח שמעבר לתוצאות שמשיג טיפול שכזה הוא משפר את איכות חייהם במאסר. הדבר חשוב במיוחד אם לוקחים בחשבון את מגוון ההפרעות אשר אינן מטופלות בבתי הכלא עקב הקושי בהגעה של מטפלים מתאימים לבתי מאסר אשר נמצאים לעיתים במיקום מרוחק. מעבר לכך, טיפול מסוג זה התגלה כחסכוני במיוחד עבור מוסדות אלה.

אוכלוסיה נוספת שעלתה במחקרי התועלת של טיפול מרחוק הם הפונים למיון פסיכיאטרי. נמצא כי כ-30% ממטופלים אשר החלו טיפול באמצעים טכנולוגיים, הגיעו ליציבות במצבם הנפשי ולא נזקקו לאשפוז. אלה שאושפזו וטופלו באמצעים אלה, שוחררו מהר יותר ממטופלים ללא טיפול.

מחקרים בבני נוער גילו כי זוהי אוכלוסייה נוספת החווה טיפול פסיכיאטרי באמצעות האינטרנט כאמצעי נוח ויעיל עד מידה בה הם חשים נוחות רבה יותר להיחשף רגשית בשיחת וידאו מאשר בשיחה “פנים מול פנים”.

ברור כי יש צורך במחקר נוסף על מנת להבין לעומק את התועלות והמחירים שבטיפול פסיכיאטרי באמצעים טכנולוגיים אך בשלב זה לא נצפו הבדלים משמעותיים בתוצאות הטיפול בין אם מדובר בטיפול שגרתי לטיפול חדשני זה. בהתאם לכך, נראה כי מדובר בשיטה שלא הולכת להיעלם בקרוב.

 

השארת תגובה