האם המחשב יוכל להחליף בעתיד את המטפל האנושי?

לאחרונה נעשות התנסויות שונות ומשונות לגבי רובוט – רשת או בוטנט כמטפל רגשי, או במילים אחרות אינטליגנציה  מלאכותית.

האם רובו-רשת (מערך תכנות הנמצא על מחשבים המחוברים ברשת זה אל זה) יכול לפרש את הצרכים שלנו בני האדם ולהגיב להם כראוי. האם בעתיד ישנה אפשרות שמי שיטפל בנו בתחומים רפואיים ורגשיים יהיו רובוטים. מכיוון שיש להם יכולת ממוחשבת להיות בקשר באופן מיידי עם כל המידע הקיים ברשת.

האם רובוט יוכל להחליף את מהטפל האנושי?

לעומת מטפל, או רופא שמגרד את הפדחת ואינו יודע או זוכר מה עליו לומר או לעשות אינטליגנציה מלאכותית אף פעם לא מתעייפת, היא יכולה לקשר אותנו למחקרים האחרונים בכל תחום שנבחר. ניתן יהיה להשתמש בה מכל מקום בעולם וגם לשרת במקומות בהם אין כמעט גישה לפסיכולוגים, פסיכיאטרים או רופאים מכל סוג.

האינטליגנציה המלאכותית הזו יכולה גם לתמוך במטפלים ללימוד ואימון המיומנויות שלהם. תארו לעצמכם גם שהרובוט הזה שיטפל בכם הוא יותר נקי מוסרית מכל אדם מכיוון שאין לו שום אינטרס לנצל אתכם כספית או מינית. הוא מטפל ללא סיכונים. המטפל הרובוטי אונליין יושב לו על ענן, זהו בעצם המשרד שלו. ללא ביטולים או טעויות, וכמובן שלא תפגוש את המטפל הרובוטי שלך בשום מקום, במקרה או שלא במקרה.

כיצד הרובורשת הזה פועל?

הוא זקוק לתכנות כדי להבין את השפה, המשפטים והמילים הנאמרות. וגם מקום לאחסון ויצירת קוד אישי סודי. אך כל רובוט כזה או מקום אחסון הוא בעצם בצלמו של מטפל, פסיכולוג, רופא, מנתח וכדומה. הפסיכולוג בעצם מכניס לתוך הרובוט את רוחו, את חוש ההומור שלו, האישיות שלו עם השפה הייחודית לו.

כאשר הפסיכולוג, הפסיכיאטר או הרופא מכניסים את אופיים לתוך רובורשת הם מביעים שם גם את פילוסופיית החיים שלהם וההבנה לגבי הגורמים לפגיעה בתחושת העצמי של האדם וגם האיחוי האפשרי, כיצד בני אדם נפגעים וכיצד הם מגיבים לכך. הכוונה אינה לדעת מראש מה המטופל יאמר או מה הקושי שלו, אלא מה אני עושה על בסיס יומי כפסיכיאטר או פסיכולוג.

התסריט של הפסיכולוג או הפסיכיאטר לתחושה הטובה של המטופל מיוצרת ע”י יכולת הדמיון של המטפל לגבי מה יהיו התוצאות לאחר אמירה כלשהי. נשאלת השאלה – כיצד ניתן לאפשר לתוכנה לראות משהו דרך עיני המטפל? למשל ניקח את המילה בדידות, היא קשורה לפרופיל מסוים של אנשים המשתמשים במילה זו.

זה כמו משחק ניחושים לגבי מה אני המטפל חושב או מרגיש כשנאמרות המילים, אבל, הפרעת קשב, בעיית מיניות, זה ממש כמו שהמטפל רוקד עם עצמו בחשכה מוחלטת, בקוגניציה עיוורת ללא היכולת לראות מי המטופל. המטפל דרך רובורשת שואל את עצמו האם המטופל משתפר וכיצד נראה זאת דרך התוכנה?

דוגמא לשיחה של מטופל עם רובורשת 

מטופל – שלום שמי סם

רובורשת – נעים להכיר אותך סם

מטופל –  אני בדיכאון

רובורשת – מה קורה איתך?

מטופל – חברה שלי עזבה אותי עבור החבר הכי טוב שלי.

רובורשת – מדוע שהיא תעשה כזה דבר?

מטופל – כי היא לא יודעת מי היא.

רובורשת – יש לה משבר זהות?

מטופל – מתמיד.

רובורשת – זו הבעיה שלה. מדוע מצב הרוח שלך משתנה בעקבות זאת?

מטופל – אה, אף פעם לא הבטתי בזה ככה. ….

ועדיין אנחנו יכולים להתבונן על החשיבות של מפגש בין בני אנשים בקליניקה, בשר ודם, משוחחים פנים אל פנים, וכשיש זוג של מסתורין במרחב המשותף כשהמטפל משקף למטופל ונמצא אתו בקשיים הגדולים ביותר יחד אתו.

האם נצליח להכניס גם את כל זה אל תוך הרובורשת?

תמיד יהיה צורך בתפקיד של פסיכולוג או מטפל רגשי שמחזיק את המטופל רגשית, מביט בו בעיניים, באמפתיה וחום מוביל את המטופל בתחושות בטן אל עבר חיים בריאים יותר. כלומר, נדרוש בעתיד מהרובורשת שלנו להיות רגיש יותר לפרטים הקטנים.

יתכן ולרובורשת אונליין יהיו גם יכולות טהורים יותר ממטפל אנושי פנים אל פנים או מטפל אונליין ברשת. העובדה למשל שאינו מושפע מלחצים אישיים בחייו הפרטיים כמטפל אנושי. הרובורשת אינו מתעייף ולכן בהחלט אפשרי שיהיו מטופלים שהרובורשת יהיה לעזרתם. לעיתים אנו שומעים אנשים אומרים שהרופא הזה והזה הוא עובד כמו רובוט. ולמרות זאת האם נוכל להיות מטופליו של רובוט שהוא קצת אנושי?

 

מבוסס על מאמר של ג’פרי שפיגל, באתר Psychology Today

 

מירב שרייבר

Google

האם המחשב יוכל להחליף בעתיד את המטפל האנושי?

Rated 5/5 based on
1 reviews

טיפול פסיכולוגי אונליין

 

השארת תגובה