הדרכות הורים

הדרכת הורים

התערבות אונליין לעזרה עבור הורים חרדתיים

קבוצה של פסיכולוגיים אוסטרליים מצאה פתרון יצירתי בייעוץ נפשי באינטרנט במצבי מצוקה של הורים חרדתיים הנוטים להגנת יתר על ילדיהם. הגנה זו על ילדים מונעת את ההתפתחות התקינה לאוטונומיה לעצמאות של הילד וגורמת גם להם לחרדתיות יתר.

מחקר בנושא התעניין כיצד התערבות כזו יכולה לתמוך בהורים בתחושת הביטחון ונתינת חופש ועצמאות לילדים שלהם ובעיקר חקר האם התערבות הנעשית באונליין יעילה גם כן מאחר והיא מאפשרת חופש פעולה מצד המטפל וההורים.

במחקר זה השתתפו כ – 433 הורים שלמדו בתכנית אונליין כיצד להמעיט את מצבי החרדה בילדיהם וכיצד לטפח ולעודד את הילד שלהם לעצמאות ובכך להוריד את דאגת היתר שלהם. לכל ההורים בתכנית היו ילדים אשר היו זקוקים לתמיכה ועידוד רגשי מצד הוריהם, כדי להוריד את הסיכון להפרעות חרדה עתידיות.

החוקרים בדקו באמצע, ובסוף התכנית שכללה שמונה מפגשים ומצאו שאכן תכנית כזו והתערבות שמתאפשרת אונליין, דרך האינטרנט, יכולה להוריד מצבי חרדה בהורים ובילדים. כבר כמה שנים שאני מאפשרת להורים מפגש יחידני או קבוצתי דרך טיפול בסקייפ כאמצעי להדרכת הורים ארוכת טווח או הדרכת הורים נקודתית סביב שאלה מסוימת ומגלה שיש בפגישות אלו תועלת רבה.

הורות חרדתית או הגנת יתר של הורים מועברת מדור לדור כפי שמוצאים חוקרים וכפי שמראה לנו הגישה של הקונסטלציה המשפחתית. מחקרים רבים מראים את הקשר בין אמהות עם קשיי ויסות של רגשות כמו חרדה וזעם המגדלות ילדים אשר בבוא היום יהיו גם הם הורים עם נטייה לדיכאון, לחוסר בוויסות רגשי וסימפטומים נוספים.

טיפול אונליין מאפשר לנו כיום זמינות ומהירות ואין צורך עוד לחכות שבועות לקביעת תור מאחר וקל יותר להיפגש מעל המסך, בלי לצאת מהבית בשעות לא נוחות ובעיקר אם יש ילדים קטנים בבית הזקוקים לבייבי סיטר.

מחקרים רבים מראים לנו שהיעילות של טיפול אונליין אינו נופל מטיפול בקליניקה של המטפל, ומוריד את הסיכון לכך שהורות לא מווסתת תשפיע על הילדים בטווח הארוך. אפשר ברגע זה לקבוע תור ולהשפיע על ההורות שלכם ועל הדורות הבאים במשפחה.

נכתב על ידי מירב שרייבר